To, w jakiej odzieży będziemy pielgrzymować, ma znaczenie zarówno duchowe, jak i praktyczne. Chcielibyśmy przybliżyć ogólnie panujące zasady oraz stojące za nimi przyczyny.
Nie ulega wątpliwości, że podstawową kwestią jest skromność ubioru. U obu płci polega to przede wszystkim na nieodkrywaniu ramion i kolan. U kobiet dodatkowo istotny jest zachowanie umiaru przy głębokości dekoltu. Wymogi te mają też znaczenie zdrowotne – pomogą uniknąć poparzeń słonecznych tych części ciała, które mogłyby być szczególnie narażone na ekspozycję. Z tejże przyczyny silnie zalecane jest także nakrycie głowy.
Osobną sprawą jest noszenie przez kobiety spódnic i sukienek. Nie jest to co prawda wymogiem, ale mocno do tego zachęcamy. Warto pokazać przywiązanie do tradycji katolickiej również swoim strojem, a tym samym dyskretnie propagować piękne wzorce kobiecości. W razie wątpliwości, czy taki ubiór nie utrudni pielgrzymowania, odsyłamy do wpisu jednej z naszych przeszłych pątniczek.
Ostatnia wreszcie rzecz to tzw. strój galowy na wejście. Chcemy podkreślić odświętny charakter momentu dotarcia do celu naszej drogi – czynimy to między innymi poprzez wysiłek włożony w eleganckie ubranie się pomimo zmęczenia i warunków atmosferycznych. Dla mężczyzn obowiązują długie, ciemne spodnie i biała koszula (najlepiej, żeby nie był to zwykł t-shirt). Kobiety w tym wypadku zobligowane są do założenia sukienki lub spódnicy w podobnej konfiguracji: ciemny dół, biała góra.
Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą w przygotowaniu bagażu i lepszym przeżyciu pielgrzymki. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu.