Pielgrzymka 2017 – dzień siódmy

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą polową w gospodarstwie, w którym nocowaliśmy. W czasie Liturgii wspominano św. Klarę, patronkę dziewic. Kazanie wygłosił brat Wawrzyniec. Tematami przewodnimi były skromność i czystość. Brat podkreślał, jak ważna jest cnotliwość niewiast. Wyzywający strój nie tylko odbiera kobiecie godność, ale także może przyczynić się do upadku bliźnich. Ważne jest, aby o te wartości dbać nie tylko na pielgrzymce. Po Mszy Świętej ledwo zdążyliśmy spożyć wspólne śniadanie, gdy zaczął padać ulewny deszcz, który niestety towarzyszył nam przez cały dzień.

Po wyruszeniu w drogę rozpoczęliśmy nasze codzienne modlitwy oraz wysłuchaliśmy biografii patrona dnia – bł. Jana Beyzyma. Całe swoje życie poświęcił pomocy chorym, szczególnie zaś czynił uczynki miłosierdzia wobec trędowatych. Budowę szpitala dla trędowatych powierzył Matce Niepokalanej i w ciągu kilku miesięcy zdołał zebrać potrzebne pieniądze. Jego życie stanowi przykład męstwa i wytrwałości oraz całkowitego zawierzenia Bogu. Zmarł na Madagaskarze z wycieńczenia spowodowanego ciężką pracą.

Trudne warunki pogodowe zmusiły pielgrzymkę do skrócenia pierwszego postoju jedynie do kilku minut. W czasie burz nieustannie modliliśmy się Różańcem Świętym, ofiarowując te wyrzeczenia i niedogodności we wszystkich naszych intencjach.

O godzinie 13.30 dotarliśmy na postój obiadowy, po czym wyruszyliśmy w dalszą drogę.Deszcze nieco zelżały, pojawiały się przejaśnienia, jednak nadal dużą trudnością były ogromne kałuże i błoto. Tegoroczna pielgrzymka doświadcza pątników skrajnymi wręcz warunkami pogodowymi. Nie zniechęciło nas to jednak do modlitwy, którą przepełniony był ten ostatni etap.

Wszyscy z ulgą i radością powitali nocleg w Krzętowie. Ogromnym pokrzepieniem była radość z przypadającego dziś “dnia jajecznicy” – wieczornego posiłku, na którym zwyczajowo smaży się tę potrawę dla całej grupy! Jest to nie lada wyzwanie logistyczne, jako że liczba zapisanych pielgrzymów przekroczyła 200! Niektórzy z nich musieli powrócić do domów, byli jedynie na dzień lud dwa – faktyczna liczba pielgrzymujących osób oscyluje wokół 180. To najliczniejsza z dotychczasowych pielgrzymek!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *