Patroni dnia 2016

Podczas XXII BCC tematem przewodnim rozważań o patronach dnia miała być rodzina. Pomysł wziął się z ubiegłorocznego Synodu o rodzinie oraz wątpliwości z nim związanych – miały zostać przybliżone postacie takich osób, które wykazały się heroizmem w relacjach rodzinnych, do których można się będzie uciekać we własnych, konkretnych problemach i trudnościach. Niektórzy z nich są popularni (choć wciąż warci przypomnienia), inni bardzo mało znani.

sw_stanislaw_papczynski

Pojawił się także jeden patron specjalny, którego chcielibyśmy szczególnie podkreślić. Nieczęsto bowiem trafia się nowy święty Polak – tymczasem w marcu bieżącego roku papież Franciszek kanonizował Stanisława Papczyńskiego, żyjącego w XVII wieku założyciela zakonu marianów. Z jego obszerną biografią można zapoznać się na portalu Opoka – uwagę zwraca jego ogromny zapał i ciężka praca włożona w powstanie nowego zgromadzenia. Kilka plików pdf z biografiami można z kolei pobrać na stronie jemu poświęconej. Warto także odmawiać nowennę za jego wstawiennictwem.

 

 

 

Powracając do patronów tematycznych – zostaną oni wymienieni w porządku alfabetycznym.

  • święta Gianna (Joanna) Beretta Molla* – to postać znanej świętej, matki, która mimo własnej, ciężkiej choroby odmówiła zabicia swojego nienarodzonego dziecka oraz takiego leczenia, które mogłoby mu zaszkodzić. Tutaj można zapoznać się z jej życiorysem, innymi materiałami oraz z modlitwami za jej wstawiennictwem. Warto także przeczytać jej listy do narzeczonego, a później męża.
  • błogosławiona Marianna Biernacka – zwana patronką teściową. To kobieta, która w czasie II wojny światowej dobrowolnie oddała życie za swoją ciężarną synową. Wzór jej życia może być pomocą dla wszystkich mających trudności z rodzicami współmałżonka.
  • błogosławiona Marcelina Darowska – niezwykła kobieta, która doświadczyła zarówno życia małżeńskiego, jak i zakonnego. Krótka biografia oraz dalsze linki znajdują się tutaj.
  • rodzina Ledóchowskich – niezwykła rodzina, obfitująca w wiele świętych i heoricznych postaci. Najlepiej znana jest święta Urszula Ledóchowska, założycielka urszulanek szarych. Nieco mnie – jej siostra, Maria Teresa Ledóchowska, zwana Matką Afryki, założycielka zakonu klawerianek. Brat, Włodzimierz, był generałem zakonu jezuitów, zaś ostatnia z sióstr, Ernestyna, także wybrała życie zakonne. Ich rodzice, Antoni i Józefina, mają obecnie status sług Bożych. Warta uwagi jest także książka poświęcona dziejom całego rodu.
  • sługa Boża Stanisława Leszczyńska – bohaterska położna, która podczas pobytu w KL Auschwitz sprzeciwiała się zabijaniu noworodków i poświęciła całą energię na pomoc kobietom w ciąży i podczas porodu. O jej nieustępliwej obronie życia można poczytać w artykule tutaj oraz tutaj.
  • sługi Boże Licia i Settimonio Manelli – przykład małżonków cieszących się opinią świętości, rodziców 21 dzieci, w tym założyciela Franciszkanów Niepokalanej. Są mało znani w Polsce, artykuł na ich temat można przeczytać tutaj.
  • święta Monika – bohaterska matka św. Augustyna, która wymodliła nawrócenie syna i męża. Jej życie może stanowić wsparcie dla wszystkich matek będących w podobnej sytuacji.
  • święta Joanna de Valois – średniowieczna święta, żona Ludwika XII, która pozostała mu wierna, nawet kiedy ten ją porzucił i nielegalnie przeprowadził proces stwierdzenia nieważności małżeństwa. Wzór postępowania dla wszystkich porzuconych małżonków.
  • błogosławiona Laura Vicuña – dziewczynka, która poświęciła swoje zdrowie i życie w intencji nawrócenia matki żyjącej w związku niesakramentalnym. Przykład jej życia i modlitwa za jej wstawiennictwem mogą stanowić otuchę dla wszystkich borykających się za takimi sytuacjami w swoich rodzinach.

Mamy nadzieję, że powrót do rozważań na temat wspominanych podczas pielgrzymki świętych stanie się dla wszystkich czytelników korzyścią duchową, zaś modlitwa za ich wstawiennictwem przyniesie dobre owoce w naszych rodzinach.

 

 

 

 

 

* Rozważania o św. Joannie Beretcie Molli znajdowały się w pierwotnym planie, jaki został przygotowany, jednak z różnych względów nie zostały wygłoszone podczas pielgrzymki. Z uwagi na jej wzorowe życie zachęcamy wszystkich do zapoznania się także z jej sylwetką.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *