FAQ

Idę na pielgrzymką po raz pierwszy, co powinienem zrobić przed pielgrzymką?

Zapoznać się z informacjami na tej stronie.

  • Przeczytać zwłaszcza regulamin pielgrzyma.
  • Zapisać się na pielgrzymkę 5 sierpnia.
  • Przygotować wygodne, rozchodzone buty.
  • Spakować bagaż.
  • Przyjść na Mszę Świętą szóstego sierpnia o godz. 5:30 do kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu.

Czy na pielgrzymce jestem ubezpieczony?

Pielgrzymka odbywa się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego obowiązuje na niej normalne ubezpieczenie ZUS-u.

Ile będzie mnie kosztować uczestnictwo w pielgrzymce?

Koszt pielgrzymki to w tym roku 430 zł. Na tę kwotę składa się opłata za bagaż, wpisowe, wspólne posiłki. Osoby, które nie mają modlitewnika mogą go na zapisach kupić za 10 zł. Oprócz tego trzeba mieć pieniądze na powrót z Częstochowy.

Co jeśli nie mogę się zapisać wcześniej / dołączę w trakcie pielgrzymki?

Istnieje możliwość zapisania się na trasie. Co wieczór otwiera się biuro pielgrzymkowe, gdzie można uiścić opłatę, otrzymać materiały pielgrzymkowe i nabyć modlitewnik.

Gdzie można zdobyć śpiewnik / modlitewnik pielgrzymkowy?

Można je zakupić zarówno podczas zapisów, jak i w trakcie samej pielgrzymki. Modlitewnik natomiast wydawany jest specjalnie dla naszej grupy, zawiera tradycyjne modlitwy i śpiewy, którymi się posługujemy,

Czy jest zapewniony nocleg przed i po pielgrzymce?

Przed pielgrzymką, tj. na noc 5/6 sierpnia w roku 2020 nie organizujemy noclegów. Natomiast w Częstochowie często członkowie naszej grupy organizują nocleg we własnym zakresie. Należy pamiętać, iż zawsze są to noclegi standardu pielgrzymkowego, zazwyczaj na karimacie na podłodze.

Jak wyglądają noclegi? Czy trzeba mieć swój namiot?

W rym roku wszyscy nocujemy w namiotach, a na polu namiotowym obowiązuje zakaz noclegów koedukacyjnych (za wyjątkiem rodzin).

Jaka będzie możliwość zakupu prowiantu po drodze?

W roku 2020 nie będzie takiej możliwości.

Jakimi drogami przebiegać będzie pielgrzymka?

W zdecydowanej większości trasa pielgrzymki wiedzie drogami leśnymi i polnymi, co wpływa pozytywnie na komfort marszu. Niemniej jednak zdarzają się momenty (a nawet całe etapy), kiedy wędruje się asfaltem. Należy wtedy zwracać uwagę na przejeżdżające pojazdy oraz respektować się polecenia porządkowych. Jest to szczególnie istotne na bardziej ruchliwych drogach, na które pielgrzymka kilkakrotnie trafia.

Czy na pielgrzymce są prysznice? Jakie są możliwości umycia się?

Organizatorzy pielgrzymki zapewniają prysznice mobilne.

Czy należy nauczyć się jakichś szczególnych modlitw lub pieśni?

Nie ma takiej konieczności, wszystkie znajdują się w modlitewniku pielgrzyma. Zachęcamy jednak do nauczenia się modlitw różańcowych po łacinie, pozwoli to włączyć się we wspólną modlitwę.

Czy obowiązują jakieś zasady dotyczące ubioru?

Ogólną zasadą jest przyzwoitość i skromność. Ubrania zakrywające ramiona i kolana są również ważne z punktu widzenia zdrowia, jako ochrona przed poparzeniem słonecznym. Szczególnym wypadkiem jest ostatni etap, wejście do Częstochowy i na Jasną Górę – obowiązuje strój odświętny, białe bluzki i ciemne doły (istnieje możliwość przebrania się na ostatnim postoju).

Co w wypadku jakiejś kontuzji bądź choroby?

Na pielgrzymce znajdują się punkty opatrunkowe, w których można uzyskać potrzebną pomoc, zarówno na postojach, jak i w większym zakresie na noclegach.

Jak wrócić do domu?

Pielgrzymka nie przewiduje zorganizowanego powrotu. Można skorzystać z infrastruktury PKP lub przejazdów autobusowych. Zdarza się, że pielgrzymi między sobą organizują podróż powrotną.

Zadaj nam pytanie

Jeśli powyższe informacje nie rozwiały Twoich wątpliwości i pytań, napisz do nas – namiary podane są w zakładce Kontakt.