FAQ

 

Idę na pielgrzymką po raz pierwszy, co powinienem zrobić przed pielgrzymką?

Zapoznać się z informacjami na tej stronie.

  • Przeczytać zwłaszcza regulamin pielgrzyma.
  • Udać się do kościoła św. Anny na zapisy w dniach 3-5 sierpnia,
  • Przygotować wygodne, rozchodzone buty.
  • Spakować bagaż.
  • Przyjść na Mszę Świętą szóstego sierpnia o godz. 6:00 do kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu.

Czy na pielgrzymce jestem ubezpieczony?

Pielgrzymka odbywa się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego obowiązuje na niej normalne ubezpieczenie ZUS-u.

Ile będzie mnie kosztować uczestnictwo w pielgrzymce?

Koszt pielgrzymki to w tym roku 240 zł. Na tę kwotę składa się opłata za bagaż, wpisowe, wspólne posiłki oraz modlitewnik pielgrzyma. Oprócz tego trzeba mieć pieniądze na powrót z Częstochowy oraz na ewentualne zakupy podczas marszu.

Co jeśli nie mogę się zapisać wcześniej / dołączę w trakcie pielgrzymki?

Istnieje możliwość zapisania się na trasie. Co wieczór otwiera się biuro pielgrzymkowe, gdzie można uiścić opłatę, otrzymać materiały pielgrzymkowe, nabyć modlitewnik lub brewiarz.

Gdzie można zdobyć śpiewnik / modlitewnik pielgrzymkowy?

Można je zakupić zarówno podczas zapisów, jak i w trakcie samej pielgrzymki. Modlitewnik natomiast wydawany jest specjalnie dla naszej grupy, zawiera tradycyjne modlitwy i śpiewy, którymi się posługujemy,

Czy jest zapewniony nocleg przed i po pielgrzymce?

Przed pielgrzymką, tj. na noc 5/6 sierpnia, zawsze staramy się zapewnić nocleg wszystkim pielgrzymom spoza Warszawy. Zazwyczaj są to salki parafialne lub tego typu pomieszczenia. Natomiast w Częstochowie przewidziany jest nocleg oraz miejsce na rozbicie namiotów dla całej WPP. Zdarza się, iż prócz tego członkowie naszej grupy organizują nocleg we własnym zakresie. Należy pamiętać, iż zawsze są to noclegi standardu pielgrzymkowego, zazwyczaj na karimacie na podłodze.

Jak wyglądają noclegi? Czy trzeba mieć swój namiot?

Są zapewnione noclegi dla wszystkich pielgrzymów. Zazwyczaj są one w stodołach lub innych tego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych. Ze względu na przestrzeganie zasady rozdzielnopłciowych noclegów, te miejsca przewidziane są raczej dla kobiet. Ponadto zawsze jest przestrzeń na rozstawienie namiotów – nie trzeba jednak mieć własnego, grupa posiada duże namioty wojskowe, w których dla wszystkich znajdzie się miejsce. Również na polu namiotowym obowiązuje zakaz noclegów koedukacyjnych (za wyjątkiem rodzin).

Jaka będzie możliwość zakupu prowiantu po drodze?

Po pierwsze, jest to mniej konieczne, niżby się wydawało. W naszej grupie funkcjonuje wspólny stół, dzięki któremu poranny i wieczorny posiłek spożywamy wszyscy razem. Produkty kupowane są z opłat pielgrzymkowych. Po drugie, podczas postojów bardzo często możemy cieszyć się gościnnością lokalnej ludności: mieszańcy wiosek przygotowuję i ofiarowują ciepłe posiłki, zazwyczaj pożywne zupy, chleb, kompot, ciasta. Po trzecie, w mijanych wioskach i miasteczkach istnieje możliwość wstąpienia do sklepu spożywczego. Po czwarte wreszcie, istnieją „oficjalne stragany” pielgrzymkowe, które rozkładają się na niektórych postojach i noclegach. Można tam nabyć m. in. drożdżówki, owoce czy napoje, ale także koszulki pielgrzymkowe i kapelusze przeciwsłoneczne.

Czy należy zaopatrzyć się w większą ilość wody?

Nie wolno oczywiście zaniedbywać odpowiedniego spożycia płynów. Nie warto jednak obciążać swojego bagażu nadmierną ilością wody. Zawsze będzie istniała możliwość skorzystania ze sklepu bądź też zaczerpnięcia wody ze źródła czy kranu. Ponadto, nasza grupa często ma zapasy wody do dyspozycji wszystkich pątników.

Jakimi drogami przebiegać będzie pielgrzymka?

W zdecydowanej większości trasa pielgrzymki wiedzie drogami leśnymi i polnymi, co wpływa pozytywnie na komfort marszu. Niemniej jednak zdarzają się momenty (a nawet całe etapy), kiedy wędruje się asfaltem. Należy wtedy zwracać uwagę na przejeżdżające pojazdy oraz respektować się polecenia porządkowych. Jest to szczególnie istotne na bardziej ruchliwych drogach, na które pielgrzymka kilkakrotnie trafia.

Czy na pielgrzymce są prysznice? Jakie są możliwości umycia się?

Organizatorzy WPP zapewniają prysznice mobilne, dostępne dla wszystkich za opłatą. Należy się jednak liczyć z długim oczekiwaniem z kolejce. Zazwyczaj pielgrzymi myją się w miskach (które są dostępne w naszym samochodzie bagażowym, nie ma konieczności brania własnej) lub w zbiornikach naturalnych występujących po drodze, np. w rzekach.

Czy należy nauczyć się jakichś szczególnych modlitw lub pieśni?

Nie ma takiej konieczności, wszystkie znajdują się w modlitewniku pielgrzyma. Zachęcamy jednak do nauczenia się modlitw różańcowych po łacinie, pozwoli to włączyć się we wspólną modlitwę.

Czy obowiązują jakieś zasady dotyczące ubioru?

Ogólną zasadą jest przyzwoitość i skromność. Ubrania zakrywające ramiona i kolana są również ważne z punktu widzenia zdrowia, jako ochrona przed poparzeniem słonecznym. Szczególnym wypadkiem jest ostatni etap, wejście do Częstochowy i na Jasną Górę – obowiązuje strój odświętny, białe bluzki i ciemne doły (istnieje możliwość przebrania się na ostatnim postoju).

Co w wypadku jakiejś kontuzji bądź choroby?

Na pielgrzymce znajdują się punkty opatrunkowe, w których można uzyskać potrzebną pomoc, zarówno na postojach, jak i w większym zakresie na noclegach.

Jak wrócić do domu?

Pielgrzymka nie przewiduje zorganizowanego powrotu. Można skorzystać z infrastruktury PKP lub przejazdów autobusowych. Zdarza się, że pielgrzymi między sobą organizują podróż powrotną.

Zadaj nam pytanie

Jeśli powyższe informacje nie rozwiały Twoich wątpliwości i pytań, napisz do nas – namiary podane są w zakładce Kontakt.